Award History

Club Awards:

Most Valuable Club Member
1988 Julia Waterworth
1989 Karen Haydon
1990 Caroly Unsworth / Anne Williams
1991 Jo Cubit
1992 Clare Bush / Karren Pollard
1993 Karen Pollard
1994 Kristy Fowler
1995 Sharon Garlick
1996 Carolyn McGrath
1997 Kate Chiffey-Gray
1998 Anne Eaton
1999 Toni Hawkes
2000 Janice Chiffey-Gray
2001 Elizabeth Dunbar
2002 Judy Oddie
2003 Kathy Caplice
2004 Sandra McCann
2005 Toni Hawkes
2006 Tanya Hawkes / Lindy Maw
2007 Tanya Hawkes
2008 Shane Fish
2009 Carolyn Cresswell
2010 Leonie Moore
2011 Zoey Kelleher
2012 Karen Leonard
2013 Alli Weeding
2014 Sandra McCann
2015 Judy Prokopiec
2016 Sandra McCann
2017 Elspeth Young
2018 Casey Hutchinson
2019 Justin Maw
2020 Clarissa Murphy
2021 Justin Maw
2022
2023
2024

Club Service Award
2007 Tanya Hawkes
2008 Judy Prokopiec
2009 Carolyn Cresswell
2010 Leonie Moore
2011 Zoey Kelleher
2012 Kaye Vince
2013 Zoey Kelleher
2014 Leonie Moore
2015 Alli Weeding
2016 Wendy Gilmour
2017 Ashlee Hales
2018 Ashlee Hales
2019 Lindy Maw
2020 N/A
2021 Casey Hutchinson
2022
2023
2024

Coaching Award
2008 Jeff Andrews
2009 Karen Pollard
2010 Judy Prokopiec
2011 Chante Elerton
2012 Sandra McCann
2013 Lindy Maddock
2014 Karen Leonard
2015 Barbara Dwyer
2016 Karen Leonard
2017 Semele Batchelor
2018 Ashlee Hales

Senior Coach Award
2019 Rahnee Butterworth
2020 Alisha Size / Natalie Size
2021 Georgia Mergard / Jordan Kath
2022
2023
2024

Junior Coach Award
2019 Lizzie Arnold
2020 Justin Maw
2021 Lindy Maw / Sophie Weeding
2022
2023
2024

Developing Coach Award
2012 Sandra McCann
2013 Karen Leonard
2014 Simone Moore
2015 Rebecca Balym
2016 Mike Tait
2017 Samantha Vince
2018 Justin Maw
2019 Carolyn Nicolas
2020 N/A
2021 Lindy Maddock
2022
2023
2024

Trophy for Umpiring
2012 Elizabeth Hope
2013 Zoey Kelleher
2014 Elizabeth Hope
2015 Elizabeth Hope
2016 Natalee Strong
2017 Clarissa Murphy
2018 Madison Gorenc
2019 Jennifer Gillam
2020 Madison Gorenc
2021 Lucy Boulter
2022
2023
2024

Judy Prok Umpiring Award
2015 Elspeth Young
2016 Wendy Gilmour
2017 Caitlin Bidwell
2018 Clarissa Murphy
2019 Jason Nicholls
2020 Jason Nicholls
2021 Estelle Round
2022
2023
2024

Most Promising Talent
(All)
1990 Jacqui White
1991 Janine Arnold
1992 Joanne Smith
1993 Kristy Fowler
1994 Chante Ling
1995 Amber Large
1996 Kristy Pearson
1997 Lauren Stewart
(Senior)
1999 Carrie Smith
2000 Imogen Lee
2001 Brie Rattray
2002 Katherine Olechowski
2003 Sophie Leworthy
2004 Natalie Aulich
2005 Kylie Nelson
(Junior)
2006
2007
2008
2009 Clare Browne
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017 Mackenzie Queen
2018 Lily Ransley
2019 Grace White
2020 Georgia Clark
2021 Ella Burgess
2022
2023
2024